RK73G1JTTD1002F
Manufacturer:
KOA Speer
Mfr.Part #:
RK73G1JTTD1002F
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Thick Film 10 kΩ 1 % 100 mW 50 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.55 mm
Length1.6 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Resistance10 kΩ
Power Rating100 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient50 ppm/°C
Height450 µm
PackagingReel
Voltage Rating75 V
Depth800 µm
RoHSCompliant
Max Voltage Rating (DC)75 V